"Ženská, kvůli tobě bych si přál mít ruce tři!"
"Vedeš si skvěle i se dvěma."
Jak titulek napovídá, dnes tu máme pod nadšeneckým drobnohledem rovnou dvě filmová díla, která spolu úzce souvisí nejenom stejným názvem. Tvrdit, že ten starší snímek je původní a ten nový je jen pouhým remakem, by asi nebylo úplně správné. Oba filmy totiž primárně vycházejí z povídky spisovatele Philipa K. Dicka nazvané "We Can Remember It For You Wholesale". I pokud jste žádnou z jeho literárních povídek nebo románů nečetli či dokonce jste nikdy neslyšeli ani jeho jméno, stejně je tu možnost, že tohoto autora znáte. Jeho ztvárnění žánru science fiction se totiž už mnohokrát objevilo na našich obrazovkách v podobě adaptace dalších jeho kousků (Blade Runner, Minority Report, 12 opic,...). Samo o sobě to není zárukou kvality. Vždy je nutné počítat s autorskou vizí režiséra, která může s výslednou podobou filmu výrazně zamíchat a nakonec z toho vznikne něco úplně jiného, než by kdy byl pan Dick s perem v ruce zamýšlel. Jelikož už je třicet let po smrti, tak už nemůže stylově mooreovsky prohlásit, že se na takovou píčovinu nikdy nepodívá.
Remake??! |
Z toho důvodu mi přišlo zajímavé podívat se na oba filmy, abych mohl pozorovat, jak se projevuje ruka režisérova na filmech, které staví na stejných základech, ale výsledek je v mnoha ohledech odlišný. Než se na to podíváme, tak krátce k obsazení filmů. Starší a možná kultovní Total Recall utočí na diváka skrz grimasy gumové tváře Arnolda Schwarzeneggera (podezřívám tvůrce filmu, že v některých scénách má tu hubu fakt gumovou, třeba když mu lezou oči z důlku), Rachel Ticotin a Sharon Stone (která už před natáčením Základního instinktu nenosila spodní prádlo aneb bystré oko při úvodní postelové scéně zkrátka nezůstane suché). Nové zpracování představuje v hlavní roli Colina Farrela, Kate Beckinsale (která už není k divákovi tak vstřícná jako Sharon Stone, co se taky dalo čekat, když na režisérské sesli sedí její manžel) a Jessica Biel nápadně připomínající Scarlett Johansson v černém vlasovém provedení.
To odbourá ranní erekci. |
Přiznávám, že filmy konzumuji rychleji než knihy a povídku mám teprve rozečtenou, takže opět nemůžu zhodnotit věrnost předloze. Oba filmy ale mají styčné body v příběhu. Hlavním charakterem je Douglas Quaid, dělník z nižší sociální vrstvy (kam patří už každý spořádaný a slušný člověk - píše se totiž rok 2084). Po nocích ho pronásledují podivné sny a během dne se mu hlavou honí vtíravý pocit nenaplněnosti, chuť stát se někým jiným, touha chopit osud do vlastních rukou a nepropadnout každodenní rutině. A v budoucnosti, kde ženy ukazují svá tři prsa na pozdrav, je možné všechno. Splnit si svůj sen mu umožní společnost Rekall, kde si trochu pohrají s mozkovým hardwarem klienta a upraví mu vzpomínky. Kvalita zaručena, i Steven Hawking by si myslel, že ještě včera ráno vyskočil z postele. Ale problémy s identitou jsou nasnadě. Od tohoto momentu už je lepší zvýšit pozornost, protože se spustí špiónský příběh, kde budete často váhat, zda je skutečný nebo jenom zdánlivý. Ve hře tu máme vymazané, přepsané a zálohované vzpomínky na sto způsobů, futurismus všude kolem nás a jeden zvrat za druhým. Zkrátka záruky, že to do konce dokoukáte.
Otevřete pusu, ať se vám můžu podívat do nosu. |
Starší Total Recall je stylizován hodně mimozemsky. Z velké části se odehrává na Marsu a proto tam není nouze o mimozemské spoluobčany a nějaké ty mutanty. K dobru věci zůstali tříprsé kurtizáně tvůrci věrni i v novém filmu, ač hláška už tam není tak perverzně kouzelná jako v úvodu této amatérocenze. Vlastně se to dá na nový film vztáhnout obecně, to co bylo v Arnoldově verzi brutální nebo syrové, úchylné nebo nechutné, to už v novém filmu působí uhlazeně a vyrenderovaně, pokud to tam vůbec zůstalo. Takže celková atmosféra starého filmu je umocněna dobou, kdy vznikal. Tvůrci si tehdy onu moderní uhlazenost nemohli dovolit. A film se pravděpodobně nesnažil získat co nejmírnější hodnocení cenzorů a cíloval přímo na skupinu dospělých. A drobnost na závěr, Arnoldův rozkrok dostane zabrat mnohem víc než Colinův. Nevím proč. Možná v dnešní době kopanec do kulí nebolí tolik jako před dvaceti lety nebo nikdo nesehnal vhodného kaskadéra. Tyto okamžiky vás donutí uvěřit, že Arnie umí vytvořit na tváři i nějakou emoci.
"Where the hell are fucking Brugge?!" |
Nový Total Recall baví velmi dobře a zaujal mne mnohem více jako lépe působící komplexní celek. Colin oproti Arnoldovi hraje lépe, což jste asi čekali, ale už tu chybí to kouzlo syrovosti. Rok 2084 vypadá celkem dobře, že bychom v takové budoucnosti i chtěli žít, což se nedá říct o apokalyptickém Marsu. Ten dokonce vypadl úplně, protože celý děj se odehrává na dvou koloniích na Zemi, které jsou spojeny pouze obřím potrubím, které je výstřelkem budoucnosti a nazývá se výtah. Akční scény jsou vizuálně skvělé, výprava je také úžasná a příběh se drží stejné kvalitní kostry Dickovy povídky. Nadšence potěší drobné odkazy na starší snímek, sice se neobjeví sám Terminátor, ale jsou velmi působivé a umístěny na správných místech, kde to neruší, ale potěší. Na závěr nutno dodat, že konec filmu ve mně nechal mnohem větší otazník, což bylo nejspíš záměrem obou filmů, ale tenhle to zvládl po počátkovsku dokonale.
Sečteno a podtrženo, u mě atmosféricky vyhrává starší film se svalovcem a spoustou krve, mimozemskou populací a starými efekty. Ale po stránce příběhového celku zase vítězí moderní pojetí. Za shlédnutí stojí obě. Je to jako s populární hrou DeusEx. Starý díl má prostě svoje kouzlo, kvůli kterému jsme ochotni mu odpustit na dnešní dobu "nedostatky". A ten nový díl už hraje jinou ligu, stejnou atmosféru nevytvoří, ale vypadá zkrátka skvěle.
Ale co můžu doporučit, pokud sci-fi má vaše sympatie nebo pokud vás zaujal tento snímek, rozhodně se neváhejte podívat na jakýkoliv jiný film inspirovaný Dickovými povídkami, protože skutečně jsou zárukou aspoň určité myšlenkové konstrukce. A minimálně výše zmíněné vás zaručeně pobaví a možná vás donutí roztočit mozkové závity i po skončení titulků. Kdo ví, možná vás dokonce přimějí položit se do knih a vrátit se zpátky na stromy. To jsem přehnal...
Jdu otevřít čtečku,
Šojerulin <(")