Ačkoliv jsem v článku neprozradil, že Ježíšek neexistuje, tak mladší 18ti let, čtěte jen za dozoru rodičů. Dozví se pravděpodobně více nového než vy!
"Zjistil jsem, že alkohol je nejlepší sociální lubrikant!"
Další pohled na netradiční film. Respektive abych se opravil, film je tradiční v tom smyslu, že mapuje nejvýznamnější momenty životní éry nějakého kontroverzního a tím spíše pro filmové publikum zajímavého člověka. Takových "životopisných" filmů je vskutku dost. Takže ho jako netradiční vnímám hlavně z pohledu jeho obsahu. I to je ale třeba brát s rezervou. Téma filmu, tedy sexuální chování lidí, bylo rozhodně velmi netradiční v době života profesora Kinseyho. Dnes už se na to díváme trochu jinak, čehož je důkazem třeba to, že film vůbec mohl vzniknout. To je takové téma k zamyšlení, kterým film vytváří jakýs takýs přesah. Aneb "Společenská evoluce, kde se zastavíš?" Co dnes vnímáme jako extrémní, nepřijatelné a nepředstavitelné, může být zítra dobře možné a pozítří na denním pořádku. No, třeba Jules Verne by mohl vyprávět...
Nejsem žádný expert, ale tipuji, že to vajíčko není v životní velikosti. |
Titulní hrdina Alfred Kinsey se narodil na konci 19. století a posbíral několik titulů z oboru biologie. A ze všeho nejvíce ho zaujala hmyzí říše (odborně se tomu prý říká entomologie). Vrhl se na studium žlabatky listové a vzal to skutečně od podlahy. Sbíral stovky a stovky vzorků a zkoumal jak se od sebe liší. Závislost na dětských hříčkách "najdi pět rozdílů" se může projevit různě. Žlabatka je hmyz, který klade svá vajíčka na listy dubů. A kdo zná českou hudební klasiku "Pod dubem, za dubem, tam si na tě počíháme...", tak tomu je jasné, že žlabatky a lidé toho mají hodně společného. A tudíž zkoumání sexuálního chování člověka bylo jediným naprosto logickým krokem vpřed. (Ve skutečnosti je důvod změny Kinseyho profesní orientace jiný. Mnohem méně komplikovanější a zahrnuje mnohem více souloží. Pokud to snad někdo nepochopil, doporučuji návrat k hledání pěti rozdílů.)
"Subjekt 69" |
Film se tedy točí okolo Kinseyho výzkumu sexuálního chování člověka, které bylo v tehdejší společnosti téměř tabu. Většina lidí se snažila zapadnout do škatulky normálních a často si v sexuální oblasti nevěděli rady. Nejprve si ve filmu projdeme několika peripetiemi, které nakonec vedly k úspěšnému rozjetí sociologického výzkumu po celé Americe. Zde bych se rád zmínil o tom, jak originálně se film vypořádává s úvodem do života titulního hrdiny. Film začíná v době, kdy se celoplošný výzkum rozjíždí a profesor Kinsey zaškoluje své pracovníky. Učí je tedy, jak se ptát lidí na choulostivé věci a vypadat u toho profesionálně. Skrz tyto otázky se divák dozvídá informace ze života samotného profesora. Ano, konzervativní otec samozřejmostí.
Je tu přítomen humor, což hodnotím asi jako jeden z největších kladů celého filmu (velmi povedený vtípek vznikl díky homonymům "whores" a "horse"). Humor často jde ruku v ruce se společenskou negramotností a naivitou, co se týče sexuální oblasti. Sexuální povědomí tehdejší doby je pro nás dnes již téměř nepředstavitelné. Tuto atmosféru buduje film skvěle. Kinsey působí jako ledoborec, který se rozhodl změnit náhled na svět a částečně se mu to daří. Odhalí ovšem i stinnou stránku společnosti. Například to, že téměř každý je uvnitř sexuálním delikventem. Jeho výzkumy ukazují na tehdejší poměry šokující data a ne všichni to vítají s úsměvem.
"Jestli jste normální?" |
Jak jsme u filmů mapujících životy "slavných" zvyklí, mají většinou velmi podobnou šablonovitou stavbu. 1. Dostat diváka do obrazu; 2. Vrchol kariéry; 3. Strmý pád (často sex, drogy a roc'n'roll); 4. Závěrečné titulky. - část třetí mi v tomto případě přišla poněkud zbytečně vynucená. Film by pro mě mnohem lépe fungoval pokud by byla vynechána nebo to nebylo ztvárněno tak dramaticky, zkrátka to pro mě rozhodilo celkem pěkně stavěnou konstrukci filmu.
Po herecké stránce: V době, kdy se nám blíží do kin pokračování filmu Taken ("96 hodin" - pozn. překladatele), je příjemné podívat se na Liama Neesona v roli, kde bychom mu ještě pořádnou ránu pěstí nevěřili. Nemám ho nijak extra v lásce, ale svou úlohu zvládá obstojně. A přestože pro mě není žádným prototypem romantika, musím uznat, že v zuřivě romantické gay scéně ze sebe dostal asi úplně všechno.
Finální dojem je kladný. Stojí to za podívání, nudit se nejspíš nebudete, ale občas se najdou hluchá místa. Pokud vás zajímá jak se na sexualitu dříve pohlíželo a jak asi vypadala první hodina upřímné sexuální výchovy, tak film poslouží dokonale. Své pocity bych shrnul asi takto: po první polovině filmu - "Ten Kinsey je super chlap, že přišel s takovou osvětou."; konec filmu - "Nic se nemá přehánět." Snad i to by mohlo být drobným poselstvím snímku.
S přáním ať si i vy zdravě odměříte svou dávku sexuality,
Šojerulin <(")