Pages

úterý 15. ledna 2013

Jak je důležité míti Oskara? (2013) - díl II.


Zlatý prokrastinační předvoj.



Tradičním Oscarovým "předskokanem" jsou Zlaté Glóby. Tedy ceny udělované Asociací hollywoodských zahraničních novinářů. Pro několik vyvolených jsou to okamžiky očekávání, zda se ústa jejich herecké kolegyně (kolegy) budou hýbat v tom správném rytmu a vyřknou jejich jméno jako vítězné. Pro nás ostatní Glóby překvapení spíše kazí, protože nepsaným pravidlem bývá, že vyspoilují, jak to dopadne při předávání cen Akademie. Pravděpodobně velkým překvapením (hlavně pro oceněného) byla cena v kategorii nejlepší režie pro Bena Afflecka. Už samotná nominace byla pro Bena významná událost, protože se mohl postavit bok po boku se Spielbergem nebo Tarantinem, které následně převálcoval (obrazně) a ještě se tvářil, jakoby z toho neměl radost (je pravda, že Tarantino vypadá rok od roku děsivěji, nicméně smysl pro humor neztratilže?). Affleckovy poslední dva projekty "Gone, baby, gone" a "Město" byly kritikou velmi vřele přijaty (já osobně přijal vřele pouze druhý jmenovaný - což je jedna z věcí, které náš blog odlišují od ČSFD) a je tedy pravděpodobné, že se nám v budoucnu Ben ještě hezky vybarví. Aby se nemusel letos opakovat, tak nominaci na Oscara ve stejné kategorii pro jistotu neobdržel.

Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Stejně tomu je i Zlatých Glóbů a tak pro nás, kteří nebyli ani pozváni, by to mohlo být nudné pokoukání. Opak je pravdou, neboť každoročně dochází k pestrým scénkám mezi předáváním cen ať už ze strany moderátorů nebo jednotlivých celebrit. Moderátorky letošního ročníku dokonce prorazily s vlastními fake nominacemi za film "Dog President". Sledovat známé herce v civilu a zjistit jak skutečně vypadají, je také zvláštní zážitek. Z těchto důvodů nesmíte vynechat tradiční sestřihy nejvtipnějších momentů celého večera. Rozhodně byste měli zabrousit i do archívu, neboť poslední tři roky měl moderování na starosti Ricky Gervais, známý to komik jehož humor je pekelně ostrý (obrazně), takže se budete chlámat smíchy s pocitem viny. Letošní moderátorky se snaží kráčet v jeho stopách a doporučuji minimálně jejich "opening". Obsahuje i narážku na Jamese Franca a jeho moderování Oscarů, což jen potvrzuje tezi z našeho minulého příspěvku: Posral to! (doslova) 

To bychom měli. Denní dávka prokrastinace je za námi. Komu to ještě nestačilo, může si s námi nostalgicky vzpomenout na jednu z nejlepších oscarových otvíraček. Co nás asi čeká letos? To zjistíme zanedlouho, do té doby se snad ještě ozveme. Už s nějakým tím filmem pana Oskara. 

PS: Dvě poznámky závěrem. 
  • Musím se podělit o cenu za nejroztomilejšího Spielberga zde
  • Po letech pátrání jsem zjistil, jak se vyslovuje jméno Joaquin Phoenix. A nemám srdce to napsat. 


Šojerulin <(")

pátek 11. ledna 2013

Jak je důležité míti Oskara? (2013) - díl I.



Dámy a pánové, je to tady. Velká událost, na kterou se celá naše redakce těšila. Ano, kostky již jsou vrženy, finální slova padla. A vskutku není řeč o přímé volbě prezidenta. Nominace na ceny Americké akademie filmového umění a věd jsou totiž za námi a my už si můžeme kousat nehtíky a netrpělivě vyčkávat, jak to celé dopadne. 

Ale smýšlení nám nedovolí jenom nečinně přihlížet nějaké americké parádě, která s naší českou kotlinou sice nemá mnoho společného (a nejenom to, nyní když se mezi nominace na nejlepší cizojazyčný film nedostala perfektní retro detektivka Davida Ondříčka "Ve stínu", řekl bych, že byla dokonce vykopána válečná sekyra). Proto budeme bedlivě sledovat dění okolo Oscarů a co nám přijde zajímavé, o to se velmi rádi podělíme a vězte, že každý rok se něco urodíAč to pro nás znamená spousty bezesných nocí, odpírání si všech radostí pozemského života, tuny papírování a v neposlední řadě rozpálené oční bulvy, budeme se snažit. Koneckonců, už jsme všichni někdy zažili zkouškové.

Jako první krok jsme se rozhodli vyhlásit "anketu pana Oskara". Všichni jste srdečně zváni, zapojte se s námi a společně zjistíme, který film z užšího výběru má největší sympatie pana Oskara. Pokud by se Vám zdálo, že si tam zaslouží své místo i ještě jiný snímek, neváhejte nás kontaktovat. Hlasování bude možné do 23. února, což je tedy den před tím, než se konečně rozhoupou ty zdržovačky v Americe.

A něco málo slíbeného ze světa: Ten se v poslední době diví, a to v zásadě dvěma věcem. Tak za prvé, jsou to úvahy nad tím, jak se může člověk s tetováním ucházet o místo v politice a za druhé, proč Ben Affleck nebyl nominován na nejlepšího režiséra za film Argo. Jedna z těchto myšlenek má svoji logiku.

A na závěr to tu trochu rozpálíme: Neméně důležitou součástí celého Oscarového večera jsou každoročně moderátoři. Správná volba moderátora může zaručit, že přenos z předávání Oscarů uvidí i někdo jiný, než ti, kteří se ceremoniálu přímo zúčastnili z povinnosti přebrat si sošku. Takový Heath Ledger by mohl vyprávět, jak těžké je získat od doktora omluvenku na samotný galavečer. Což mi připomíná, že pokračování Temného rytíře je bez nominace, přestože to byl divácký masakr. Bohužel to souvisí spíše s americkou legislativou a nikoliv s kvalitou filmu. Ale jak se americké školní lavice vyprazdňují, i tam si začínají uvědomovat, že svoboda má též své meze. Což mi připomíná, že jsem se celkem solidně odchýlil od tématu odstavce. Takže moderátor bude Seth MacFarlane. Použijte Google.


Hm. Moc sympatický klip. Potenciál určitě má. Zdá se, že jeho projev má duši. Někdy je lepší nemít žádná očekávání. Vzpomeňme si společně na Jamese Franca a Oscary 2011. Stále se spekuluje, zda se jenom tak moc prkenně soustředil, nebo se tak moc zhulil, aby se mohl prkenně soustředit. Výsledek byl stejný.

Šojerulin <(")