Filmová knihovna pana Oskara podruhé:
Náš blog přichází s druhou a poslední dávkou filmů pana Oskara. Opět pouze přehledově a pouze s tou ambicí, aby filmovému čtenáři posloužila jako ukázka toho, co může od daného filmu čekat.
Terapie láskou (Silver Lining's Playbook)
"Mohli bychom jednou vést rozhovor, bez toho, abys mi připomněl, že je můj manžel po smrti?"
"10 inches?! No way!" |
Originální anglický název filmu by se dal česky přeložit jako "všechno zlé je pro něco dobré". Pochází to z volně přeložené anglické průpovídky "každý mrak má šedé lemování". Takže poselstvím filmu je, aby se člověk díval vždy na pozitivní stránku věci. Hlavními charaktery jsou Pat a Tiffany, kteří si prochází těžkým obdobím svého života a snaží se v něm najít ono "šedé lemování". Osud je svede dohromady a pro diváka je tu nachystána velmi netradiční romantická komedie. Bradley Cooper v hlavní roli Pata, který trpí bipolární poruchou osobnosti, je naprosto skvělý, přestože jeho obličej v průběhu filmu vytvoří asi tak jednu mimickou pózu, které se bude držet až do konce. A baseballem posedlý otec v podání Roberta de Nira je snad ještě o chlup lepší. Celkově je to velmi příjemná věc, která vás určitě osloví netradičními znaky, které možná do obecného vnímání "romantické komedie" nespadají, např. surový humor Pata, který je zvyklý říkat bez rozmyslu to, co si myslí. Jeho pozitivní vnímání životní situace je rovněž inspirativní. Za podívání určitě stojí, ač se vám to nezapíše do filmového srdce na déle než pár dní. Musíte vidět, pokud vás zajímá jak sbalit holku/kluka při běhání v igelitovém pytli.
Lincoln
"Toto je největší krok devatenáctého století. Vznikl díky korupci, kterou podněcoval a napomáhal jí ten nejčestnější muž v Americe."Před Bílou chatou (Lincolnovo letní sídlo) |
Jeden z filmů, u kterého se nominace na Oscara očekávala snad již při první klapce. Obecný problém s těmito filmy je, že pro Akademii jsou velmi poutavé a vždy je nějakým způsobem ocení, nicméně pro běžného diváka nejsou snadno stravitelné. Svým způsobem se jedná spíše o dokument, který mapuje posledních pár měsíců Lincolnova života, které věnoval prosazení dodatku k Ústavě USA, který ruší otroctví. Politikaření a boj o každý hlas se odehrává spíše v lavicích Sněmovny reprezentantů a v kancelářích Bílého domu, nečekejte tedy žádné akční scény. Ale to neznamená, že je to nezáživné. Troufám si říci, že pokud vás zajímá právo nebo politologie budete hltat každý Lincolnův projev s jemným vzrušením (státovědné srdce určitě zaplesá například při Lincolnových slovech "government of the people, by the people, for the people"). Sledování politického boje vás přiměje k zamyšlení nad tím, že od těchto dob se na půdách parlamentů mnoho nezměnilo. Film má i dobrodružný aspekt, protože proces shánění politických hlasů má poutavou formu podobnou třeba hledání pokladu. Nicméně tím největším esem v rukávu je představitel Lincolna Daniel D. Lewis, který si jednoznačně zaslouží pozornost v každém snímku. Jeho výkon je skutečně odzbrojující a takového Lincolna bychom měli u nás v Čechách rádi taky. A jako bonus je tento snímek občas i vtipný. Musíte vidět, pokud vás zajímá, proč je dobré pověsit si na záchod portrét G. Washingtona, zajímá vás jestli se Lincoln a Django potkali nebo se zajímáte o TOP 5 nejdivnějších plnovousů na světě. Pro méně náročné tu máme jiný film z roku 2012, kde Lincoln loví upíry. A správný gurmán zjistí, kolik styčných bodů oba filmy mají (je jich více, než byste čekali). Na Lovce upírů se podívejte, pokud máte ve skříny latexový oblek a nad postelí plakát s Kate Beckinsale.
Bídníci (Les Misérables)
NEBUDU třídit papír! |
"This is the land that fought for liberty,
now when we fight, we fight for bread.
Here is the thing about equality,
everyone's equal when they're dead.
Take your place, take your chance.
Viva la France, viva la France."
Filmový muzikál je sám o sobě netradičním zážitkem. V případě Bídníků jsem trochu rozpačitý, protože snímek se mi nezdá být úplně konzistentní. Respektive první část je naprosto úchvatná. Jean Valjean dokroutil svých 20 let, ale jako svobodný člověk si stále nese cejch kriminálníka, který mu znemožňuje vrátit se do společnosti. A když se poprvé v životě setká s lidskostí a dobrotou, rozhodne se, že restartuje svůj život, minulost Jeana Valjeana pohřbí a stane se někým jiným. Dobré skutky mu ve společnosti zajistí vážené postavení a dokonce se ujme i mladé Cosetty, kterou vychová jako svou dceru. Neustálé pronásledování inspektora Javerta ho ovšem nikdy nenechá usnout na vavřínech. Tato linie je tedy bez jediného hluchého místa, dokonce se objeví i Sasha Baron Cohen (a my už se těšíme, co na Oscarech zase předvede nebo provede) v úchvatné roli hostinského po boku s Helnou B. Carte (Belatrix Lestrangeová z HP), která hraje jeho družku. Společně vedou hospodu, kde vás skutečně oberou o všechno. Ovšem jakmile Cosetta dospěje nastupuje "romantická" linka, která působí až moc zkratkovitě a nejistě. Celkový dojem ke konci filmu hodně slábne a spousta epizodních příběhů jednotlivých postav vyzní do ztracena a nezanechá v nás žádný hlubší dojem (Marriet, Javert). Takže ve vás zůstane spousta prázdných míst, která měla být zaplněna. Nadto všechno je Cosetta zamilovaná do muže, který vypadá jak guma a chybí mu charisma. Koho by to nenaštvalo? Velmi nadějný film se bohužel svou druhou polovinou dostal do průměrné kategorie. Rozhodně za shlédnutí stojí také jiný film, který je svou výpravou i filmovým pojetím stejně netradiční: Anna Karenina. Musíte vidět, pokud nevíte, jak nebezpečné je, chodit do hospody oblečený nebo pokud vás čeká maturita z literatury a jste líní přečíst si obsah.
Herecké výkony jsou svým způsobem zvláštní, protože hraní zpíváním ve filmu je pro nás tradiční diváky trochu nepřirozené. Rychle si na ně ale zvyknete. Anne Hathaway je nominována na nejlepší herečku ve vedlejší roli. K tomu snad jen toto vtipné video. "I did it all in one take, bitchez!"
"Argo" a "30 minut do půlnoci" (Zero Dark Thirty)
Afgánská záře (Zero Dark Thirty) |
Zkráceně vezmeme oba filmy s politickým podtextem jedním textem. Tradičně největší šance na Oscara mají filmy s ožehavým politickým tématem. Argo se zabývá akcí CIA, která měla za cíl dostat americké rukojmí z Íránu. Historicko-politické pozadí je osvětleno hned na začátku filmu, takže není třeba prohrabávat se wikipedií. Ben Affleck režíroval a rovněž ztvárnil hlavní roli agenta CIA, který přijde s tímto "nejlepším nejhorším nápadem", že se vydá do Íránu pod záminkou hledání lokací pro nový sci-fi film nazvaný Argo. Společně s ostatními Američany, kteří budou představovat zbytek štábu se vrátí do USA a cajk. Affleck opět dokázal, že umí udržet filmové otěže na uzdě a podařilo se mu do filmu dostat emoce i potřebnou dávku napětí. Ale pro lidi, kteří viděli Ameriku jenom z dálky na obrázku to není nic výjimečného. Musíte vidět, pokud milujete odkazy na Hvězdné války nebo přemýšlíte, že natočíte film a nevíte jak na to.
Druhý film už nemá tak poutavé téma a zabývá se odhalením a popravou známého teroristy Bin Ládina, který stál za útoky z 11. září. Je rozdělen asi do tří částí, z nichž nejzajímavější je ta poslední, kdy asi během 45 minut uvidíte celou vojenskou akci. Vypadá to velmi realisticky a protože to není žádný Rambo styl, tak čekejte i různá klopýtnutí. Ovšem předchozí dvě části víceméně ukazují jak nudné pátrání CIA může být. Musíte vidět, pokud vás zajímá jestli se na snímku podílel i Usáma nebo chcete narušit státní suverenitu případně porušit mezinárodní právo veřejné a nevíte jak na to.
_________________________________________________________________________
A my jako skuteční filmový gurmáni si přidáváme do seznamu věcí, které ještě musíme za život shlédnout, Oscarové filmy od roku 1927. Poznáte všechny?
Šojerulin <(")